PROSTOR KNJIŽNICE

U sastavu škole djeluje knjižnica čiji prostor čine učenički odjel, referentni odjel, prostor za elektroničku i zavičajnu zbirku te depo i arhiva. Knjižnica je relativno dobro opremljena. Učenički knjižni fond sadrži oko 5890 knjiga, a učiteljski oko 2660 knjiga. Lektirnih naslova za 1.-4. razred ima oko 87,  a za 5.-8. razred oko 107, književna djela oko 697 naslova i stručne literature za učitelje oko 1350 naslova.

U knjižnici postoji oko 40 naslova časopisa i 402 jedinice audiovizualne građe.

Posudba se još uvijek obavlja pomoću knjižnih džepića i kartica. U tijeku je računalna obrada knjižne građe u programu za knjižnice Metelwin.

Radno vrijeme knjižnice: 7:30 – 13:30.

KRATKA POVIJEST ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Osnovna škola Konjščina utemeljena je 18.11.1840 godine a s radom je počela 1841. godine kad je završena izgradnja školske zgrade.
Obzirom da je Školski zakon iz 1874. godine obvezivao općine da izdvajaju 10 forinti godišnje za nabavu knjiga u školske knjižnice za pretpostaviti je da je škola imala izvjesni fond knjiga koji bi se moglo smatrati prvom ( priručnom ) knjižnicom.
Fond knjiga se sigurno kroz godine povećavao o čemu svjedoče signature na knjigama u zaštićenoj zbirci knjižnice.
Npr. Inventarski broj knjige Pedagogika J.A. Komenskoga , izdanje 1893. naklada Kr. Sveučilišne knjižnice, Zagreb ima slijedeće inventarske brojeve : 208, 321, 494, P-1779.
Sigurno je da se vodio popis knjiga školske knjižnice,no kako je bila organizirana može se samo pretpostaviti. Prema signaturama u zaštićenoj zbirci knjižnice vjerojatno su knjige bile složene u police po inventarskom broju a polica je bila označena slovom abecede npr. Josip Kirin, Razvitak hrvatskoga pučkoga školstva,predštampano iz „Napredka“, knjigotiskara i litografija C. Albrecht, Zagreb, 1886. , B 56. ili, što je manje vjerojatno, prema formatu knjige.
Datum utemeljenja knjižnice kao čimbenika u procesu odgoja i obrazovanja te promidžbi knjige i poticanju čitanja je 25. travanj 1948. Te godine u spomenici škole je prvi puta zapisano da se u školi osniva Pionirska knjižnica za koju treba   odrediti prostor.
Izgradnjom nove školske zgrade 1961. godine knjižnica dobiva svoj prostor ali i značaj u životu i radu škole. Uz knjižnicu se veže slobodne aktivnosti učenika i ona je izvor znanja i organizator mnogih programa.
Od te godine naglo se povećava broj knjiga u fondu  knjižnice, vode se knjige inventara, knjižnica se organizira prema načelima knjižničarstva a rad u knjižnici obavljaju učitelji hrvatskog jezika kao dopunu svog radnog vremena.
Knjižničar s punim radnim vremenom zapošljava se 1986. godine, tu dužnost su obavljale Ivanka Novak, Suzana Lukačević, Katica Džaja, Ivan Vranješ i trenutačno Martina Kovačko.
Iz osnovnih podataka o knjižnici i knjižnom fondu vidljivo je da se knjižnica razvija kao knjižnično informacijski centar škole s multimedijskim sadržajem i omogućuje interdisciplinarni koncept rada prema HNOS-u i Nastavnom planu i programu.

Više slika pogledajte u foto galeriji knjižnice !

Knjižničarka: Martina Kovačko

« Kolovoz 2018 »

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."