Kojom brzinom krv teče našim žilama?

To je jedno od pitanja koje su učenici 4. b postavili gošći na satu Prirode i društva u četvrtak 2. ožujka 2017. Gošća je bila doktorica Dunja Malić Plasković, Martina mama. Govorila im je o organima za krvotok, njihovoj ulozi u tijelu, zaštiti i bolestima.

Uzbudljivo je bilo već na početku sata. Mjerili smo puls u mirovanju i nakon deset skokova.  Neke je osjećaj otkucaja vlastitog srca zapanjio. Doktorica Dunja pokazala je položaj srca i grananje krvnih žila na modelu ljudskog tijela koji imamo u učionici. Donijela je i model krvne žile koji smo jedva čekali primiti u ruke i razgledati. Na presjeku se vide tanje i deblje naslage masti na krvnim žilama. Doznali smo i koliko litara krvi ima u našem tijelu, koliko krvi čovjek može dati tj. koliko najviše krvi može izgubiti, a da mu život nije ugrožen.

Na kraju sata Marta je, pomoću piramide prehrane, objasnila kako pravilnom prehranom možemo sačuvati zdravlje naših žila. Fotografije možete vidjeti ako kliknete ovdje.

„Ako se pravilno hranimo, srce će nam biti zahvalno“, zaključila je Martina mama, doktorica Dunja.

objavio: Draženka Kuzman   datum: 7. 3. 2017.

« Srpanj 2018 »

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.