Obilježili smo Međunarodni Dan tolerancije

Ove školske godine naša škola uključila se u projekt Baltazar. Cilj projekta je potpora uključivanju učenika s teškoćama uvođenjem pomoćnika u nastavi, a sa svrhom osiguranja uvjeta za poboljšanje njihovih obrazovnih postignuća, uspješniju integraciju u socijalno okruženje i emocionalno funkcioniranje uz potporu senzibilizirane javnosti.

Putem ovog projekta promiče se poštivanje i uvažavanje različitosti.

U periodu od 10. – 21.11.2014. obilježili smo Međunarodni dan tolerancije. U obilježavanje su se uključili svi učenici putem SRO gdje se različitim aktivnostima senzibiliziralo učenike na potrebu tolerantnog ponašanja i prihvaćanja različitosti.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju ili o vjerskim, rasnim, nacionalnim, spolnim, socijalnim i drugim razlikama.

Cilj nam je učiti učenike na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas te potaći na snošljivost prema drugima.

Na SRO učenici su učili poštivati, uvažavati i prihvatiti različitosti i različita mišljenja, usvajali su prosocijalna ponašanja poput altruizma, empatije, suradnje, pomaganja, prijateljstva i dijeljenje s drugima. Procjenjivali su stupanj vlastite tolerancije. Učili su razlikovati poželjna od nepoželjnih ponašanja te kako se osobno angažirati i nenasilno rješavati sukobe. Naučili su da prava pripadaju svima bez obzira na spol, socijalni status, invaliditet,  nacionalnu ili vjersku pripadnost.

Sve se to ostvarivalo putem različitih metoda rada: razgovorom, čitanjem, usmenim izlaganjem, slušanjem, igrom, olujom ideja, raspravom, demonstracijom, dramatizacijom, diskusijom, crtanjem, izradom plakata, izradom stripa, gledanjem filma.

Koristili su se individualni, skupni, rad u paru i frontalni oblici rada.

Više slika nalazi se među priloženim dokumentima.

Koordinator projekta Baltazar:

Ljiljana Zajec, pedagoginja škole

tolerancija.rar (1.43 MB)

objavio: Zoran Vuger   datum: 1. 12. 2014.

« Svibanj 2024 »