Ovaj mjesec: 1947

PROJEKT COMENIUS ŠKOLSKA PARTNERSTVA

PROJEKT   COMENIUS  ŠKOLSKA  PARTNERSTVA

Osnovna škola Konjščina ove se godine prijavila za projekt cjeloživotnog učenja u sklopu programa Comenius. Program Comenius nastao je kao potreba i želja da se mladi koji žive u sastavu EU upoznaju sa kulturom i poviješću  svoje zemlje i ostalih zemalja članica.  Unutar projekta koji  nosi naziv „All around the European table“ prijavljeno je još 8 europskih škola (Poljska, Škotska, Njemačka – dvije škole, Rumunjska, Litva, Turska, Slovenija, Hrvatska). Iako naša država još nije u sastavu EU, kao država pristupnica imamo pravo sudjelovanja.

Projekt, odnosno partnerstvo među odabranim  školama  partnerima traje dvije godine, te se unutar te dvije godine odvijaju  istraživanja i aktivnosti vezane za teme projekta (stare igre za stolom, proljetni običaji, svadbeni običaji, običaji za Božić, zdrava prehrana, proljetni običaji…), a svakih nekoliko mjeseci  se odvijaju mobilnosti (putovanja učenika i učitelja) u određenu partnersku zemlju, što je pod financijskim pokroviteljstvom EU. Tijekom mobilnosti zemlje partneri  predstavljaju rezultate svog rada, te se upoznaju sa rezultatima rada drugih zemalja.

Odlučili smo se prijaviti za ovakav projekt kako bismo potaknuli učenike da upoznaju i pobliže istraže svoju kulturu i povijest, da istraže običaje svog  kraja, surađuju s roditeljima, širom obitelji, prijateljima i ostalim stanovnicima mjesta, da pokušaju svoje rezultate prikazati pomoću različitih medija, da razvijaju kreativnost i dr.. Isto tako želimo da upoznaju kulturu, običaje i raznolikost ostalih europskih naroda. Također, ovim projektom učenici će biti potaknuti na korištenje različitih medija, te komunikaciju na stranom jeziku – aktivnosti koje će se odvijati u školi rade se na hrvatskom, a suradnja sa školama partnerima, te predstavljanje rezultata odvijat će se na engleskom jeziku. Dakle, naši će učenici moći steći nova poznanstva putem komunikacije Internetom s učenicima iz partnerskih zemalja.

Obzirom da je za ovaj projekt prijavu poslalo 9 škola, komisija EU odobrava ili ne odobrava financiranje tj. sudjelovanje u projektu. Od svih škola mogu biti odabrane najmanje tri  škole, a mogu biti i sve. Dakle, kao i svi ostali, nakon što smo poslali prijavu Nacionalnoj agenciji za mobilnosti i programe EU, sad nam preostaje samo čekati da saznamo hoćemo li krenuti s ostvarivanjem projekta.

O nastavku projekta redovito ćemo izvještavati na web stranici škole.

Koordinator projekta: Marina Jelenčić

objavio: Zoran Vuger   datum: 25. 2. 2013.