Poštanska marka

9.9. Hrvatska pošta slavi kao Dan marke, budući da je na taj dan tijekom ratne agresije 1991. izdana poštanska marka „Zračna pošta Zagreb-Dubrovnik“.

Na satu razrednika učenici 6.b, zajedno s pedagoginjom škole, napravili su radionicu posvećenu markama. Dodatni poticaj bila je donacija Hrvatske pošte  koja je školi donirala određen broj poštanskih maraka i filatelističkog materijala kako bi se učenici upoznali s filatelijom.

Učenici su se putem radionice upoznali sa svijetom poštanskih maraka. Imali su ispred sebe marke koje im je podijelila voditeljica radionice, a neki učenici su ih donijeli od kuće. Promatrajući ih,  upoznali su se s dijelovima maraka te njihovim karakterističnim četvrtastim nazubljenim oblicima. Saznali su da u nekim posebnim prigodama mogu biti i drugih neobičnih oblika, npr. okrugle ili u obliku srca kakva je tiskana u Hrvatskoj 2012. za Valentinovo. Naučili su što je to filatelija i filatelist,čemu služe marke, kako se skidaju s omotnice kao i niz drugih zanimljivosti poput onih da je crvena marka od jednog centa iz Britanske Gvajane(1856) zadnji put prodana za oko 9,5 milijuna dolara ili da je 1879.u Belgiji bilo zaposleno 39 mačaka za prenošenje pošte, ali nije dugo trajalo jer nisu disciplinirano obavljale svoj posao.

Učenici su se divili ljepoti maraka iz privatnih foto-albuma koje je donio učenik Crneković Leo te voditeljica radionice.

U završnom dijelu sata napravljen je plakat posvećen markama. Neki učenici ushićeno su rekli da će oni ubuduće početi sakupljati marke.

Tijekom ovog sata zajedno smo odškrinuli vrata čarobne priče o poštanskim markama koja će zasigurno neke od učenika motivirati da ih dalje proučavaju, dive se njihovoj ljepoti te ih počinju sakupljati!

objavio: Draženka Kuzman   datum: 26. 9. 2017.

« Prosinac 2018 »

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.