2019-03-25 17:51:15

Eratostenov eksperiment u Konjščini

21. 3. 2019. u 12:03 mjerenjem je potvrđeno Sunčevo podne u Konjščini!

Učenici 7.a i 7.b razreda naše škole, pod vodstvom učiteljice Fizike Karmen Prugovečki, sudjelovali su u međunarodnom projektu provodeći Eratostenov eksperiment. Pogledajte pod opširnije!

 

 

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. Odredio je opseg Zemlje zapanjujuće točno 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,2°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po  meridijanu iznosi 40 008 km.

https://www.youtube.com/watch?v=35UQVcY0_qw

Ovo vrlo jednostavno mjerenje proveli su i naši učenici na školskom dvorištu. Za mjerenje im je bio potreban samo štap duljine 1 m i mjerna vrpca (metar). Učenici su pratili  kako se mijenja položaj i duljina sjene štapa petnaest minuta prije i nakon Sunčevog podneva tog dana. Uočili su da je sjena bila najkraća u 12:03 h, duljine 109 cm.

 

Nakon provedenih mjerenja duljine sjene štapa u Sunčevo podne  na DOD FIZ 7 proveli su račun i odredili opseg i polumjer Zemlje.

Oz = 40 560 km    (rz = 6 460 km)      

Usporedbe radi, Eratosten je još u 2. st. prije Krista izračunao da je polumjer Zemlje oko 6 000 km, a točan podatak danas daju njena satelitska mjerenja i to    6 378 km.

Koliko smo mi bili točni u mjerenju, prosudite sami.

 

Fotografije

Pogledajte video zapis koji smo snimili:

 

 

Osnovna škola Konjščina