Prevencija raka maternice

U srijedu, 17.2.2016. godine u goste nam je došao ginekolog Bruno Grabušić te održao korisno i  zanimljivo predavanje putem PTT prezentacije „ Prevencija raka vrata maternice“ u organizaciji Zagorske lige za borbu protiv raka. Predavanje je bilo namijenjeno učenicima osmih razreda.Iza prezentacije slijedila su pitanja učenika.

Rak vrata maternice najčešći je zloćudni tumor ženskih spolnih organa koji se na ljestvici učestalosti malignih bolesti u žena nalazi odmah iza vodećeg raka dojke. U Hrvatskoj od toga pobolijeva 300 žena godišnje, a umre ih na žalost 100, iako ova vrsta raka spada u najpreventabilnije vrste.

Unatoč razmjerno jednostavnoj, jeftinoj i pouzdanoj dijagnostici toga raka te suvremenim spoznajama o načinu njegova nastanka i razmjerno sporog rasta i širenja, još uvijek ne možemo biti zadovoljni s dosegnutom razinom znanja, osobito mladih ljudi, o načinima prevencije i mogućnostima ranog otkrivanja. Upravo je cilj  ovog predavanja bio educirati mlade kako bi odgovornim ponašanjem mogli spriječiti pojavu ove vrste bolesti.

Putem predavanja učenici su saznali što je glavni uzročnik raka vrata maternice, tko najčešće obolijeva od raka vrata maternice,  o načinima prevencije raka vrata maternice, kako se radi  dijagnostika raka vrata maternice, što je Papa- test.

Nakon predavanja postavljali su pitanja. Za razliku od djevojčica, vrlo aktivni u postavljanju pitanja bili su dječaci.

Zahvaljujemo se na ovom predavanju Zagorskoj ligi za borbu protiv raka.

objavio: Draženka Kuzman   datum: 22. 2. 2016.